https://www.high-endrolex.com/44

https://www.high-endrolex.com/44

Jakość wody w kranach - droga od ujęcia do naszych domostw

Jakość wody w kranach - droga od ujęcia do naszych domostw

   Niewielu z nas zwraca uwagę na fakt, że jakość zużywanej przez nas codziennie wody jest bardzo istotną sprawą, szczególnie w kontekście zaspokojenia potrzeb socjalno-bytowych i niewielu z nas zdaje sobie sprawę też z tego, że woda wtłaczana do wodociągu publicznego objęta jest stałym monitoringiem.

   Woda dystrybuowana przez Gminny Zakład Komunalny Sp. z o.o. zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, podlega dwuczłonowemu programowi monitoringu. Wyniki badań wody uzyskuje się w ramach wewnętrznej kontroli jakości wody przeprowadzonej przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne oraz w ramach monitoringu prowadzonego przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej – organu nadzoru nad jakością wody do spożycia. W przypadku wody dostarczanej przez włoszakowicką Spółkę nadzór państwowy sprawuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lesznie.

   Informacje o jakości wody konsumenci uzyskać mogą na stronie internetowej Gminnego Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. w zakładce Wyniki badań, podstronie Woda (dokładny adres: http://gzk.wloszakowice.pl/Woda.html).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lesznie o jakości wody i przydatności do spożycia informuje pod adresem http://psse-leszno.pl/psse-w-lesznie/monitoring-wody.

  Najważniejszymi parametrami wody z punktu widzenia konsumenta, które podlegają monitoringowi są parametry mikrobiologiczne takie jak:  Bakterie grupy coli (wg. wcześniej wspomnianego Rozporządzenia wartość dopuszczalna to 0 jtk/100ml), Escherichia coli (0 jtk/100ml), Enterokoki (0 jtk/100ml), ogólna liczba mikroorganizmów w 22oC (100 jtk/1ml) oraz parametry z grupy fizyko-chemicznej tj. żelazo (200 µg/l) i mangan (50 µg/l).

   Bardzo ważnym aspektem dla wiarygodności i bezstronności wyników badań wody jest to, aby pobór próbek wykonywany był przez akredytowanych próbkobiorców, a sama analiza laboratoryjna przez akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji laboratorium.

   W przypadku, gdy podczas wykonania analizy badań wody okazuje się, że ma miejsce przekroczenie któregoś z analizowanych parametrów mikrobiologii uruchamiana jest procedura mająca na celu przywrócenie normatywnej jakości wody. Niezgodne wyniki badań wody są pierwszym ogniwem walki ze źródłem zanieczyszczenia wody.

    Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o nienormatywnych wynikach analizy laboratoryjnej wody, powiadamiana zostaje Sekcja Higieny Komunalnej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lesznie. Podczas zgłoszenia ustalane są szczegóły dezynfekcji wody tzn. publikacja komunikatu o pogorszeniu jakości wody na stronie zarządcy sieci, okres dezynfekcji sieci poprzez automatyczne dawkowanie do wody uzdatnionej podchlorynu sodu (powoduje znany wszystkim efekt wyczuwalnego w wodzie zapachu chloru), termin ponownego kontrolnego poboru wody przez laboratorium Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie.

  Bardzo często mają miejsce sytuacje, gdy w otrzymanych wynikach przekroczenia bakteriologiczne są na poziomie 1-2 jtk/100ml. Niestety w takich przypadkach działając zgodnie z rozporządzeniem Spółka zmuszona jest do przystąpienia do wcześniej opisanych procedur. Według opinii akredytowanych laboratoriów przyczyny zanieczyszczeń mogą być różne m.in. awarie sieciowe, błędy pomiaru laboratorium, skażenie studni dopływem wód zanieczyszczonych, zanieczyszczeniem złoża filtracyjnego podczas wykonywania prac serwisowych urządzeń filtracyjnych.

  Zaznaczyć należy, że o każdym przypadku przekroczenia parametrów bakteryjnych Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lesznie informuje organ nadrzędny tzn. Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu. WSSE w Poznaniu szacuje ryzyko zdrowotne i analizuje bezpieczeństwo zdrowotne konsumentów, po czym wydaje stosowne komunikaty czy też polecenia.

   Decyzja o wyłączeniu z eksploatacji wodociągu i wstrzymaniu dostaw wody dla odbiorców usługi jest ostatnim krokiem w walce ze skażeniem bakteriologicznym i podejmuje ją WSSE w Poznaniu.

  Powszechnie stosowaną metodą jest stała dezynfekcja wody podchlorynem sodu oraz płukania sieci wodociągowych.

  W historii działalności Gminnego Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. nie stwierdzono pogorszenia stanu wody, który uzasadniałby wyłączenie wodociągów z eksploatacji. Nie stwierdzono też by bakteriologiczny stan wody stanowił zagrożenie dla zdrowia czy życia odbiorców usług.

Sprawdź najnowsze wiadomości

Więcej aktualności

https://www.high-endrolex.com/44